Implanty - Jak dbać o implanty zębowe?

MEDserwis.pl > Implanty >Jak dbać o implanty zębowe?

Jak dbać o implanty zębowe?

medserwis.pl

Jak traktować implanty zębowe, by służyły przez całe życie? Lekarze wyjaśniają, że trzeba o nie dbać bardziej niż o własne zęby. Regularnie kontrolować i prawidłowo pielęgnować.

Od ponad 30 lat implanty zastępują utracone uzębienie i już dawno przestały być nowością w stomatologii. Teraz to sprawdzona procedura, coraz więcej z nas ma wszczepione implanty i traktuje je jak normalne uzębienie. Nie oznacza to jednak, że implanty są dla pacjentów bezobsługowe. Należy o nie dbać, praktycznie tak samo, jeśli nie bardziej niż o własne zęby.
Podstawą jest to regularne szczotkowanie, nitkowanie i skaling, czyli usuwanie kamienia w gabinecie dentystycznym średnio 2 razy w roku. Żeby prawidłowo dbać o implanty, warto przyjrzeć się ich budowie. Konstrukcja odtwarzająca utracony ząb to tak naprawdę aż trzy elementy:
• implant, czyli tytanowa śruba, wszczepiania w kość i zastępująca korzeń brakującego zęba
• łącznik, zespalający implant z koroną zębową
• korona dopasowana do zgryzu i kształtu zębów sąsiednich, wykonana najczęściej z porcelany (tylko ją widać)
– Właśnie budowa implantu ma kluczowe znaczenie dla codziennej pielęgnacji. Czyszczenie nie może się odbywać bez stosowania nici dentystycznej, którą wprowadzamy pod linię dziąseł, tam gdzie korona łączy się z łącznikiem – mówi dr Iwona Gnach-Olejniczak z kliniki UNIDENT UNION Dental Spa we Wrocławiu. Dlaczego? – Linia dziąseł nie jest granicą dla płytki nazębnej. Osad bakteryjny wnika w głąb i – jeśli nie jest regularnie usuwany¬ – zamienia się w kamień poddziąsłowy. Płytka nazębna musi być na bieżąco usuwana. Potrafi to tylko nić dentystyczna, wprowadzana delikatnie pod linię dziąseł. Właściwego nitkowania stref wokół implantów uczą higienistki implantologiczne.

Nie dbasz o implant, uważaj na periimplantitis

Jeśli płytka nazębna nie jest usuwana, pojawia się ryzyko zapalenia okołoimplantologicznego tzw. periimplantitis. Wywołują je bakterie, kolonizujące płytkę i kamień. Są to najczęściej beztlenowe bakterie gram-ujemne.
Objawy periimplantitis przypominają zapalenie przyzębia zębów własnych. Występuje obrzęk, krwawienie, a nawet wysięk ropny. Dr Gnach-Olejniczak podkreśla, że rozwój stanu zapalnego może być również dla pacjenta bezobjawowy, zwłaszcza we wczesnej fazie. Dlatego tak ważne jest zgłaszanie się na kontrole implantologiczne. Standardowo należy kontrolować implanty 2 razy w roku i 2 razy w roku usuwać kamień. Skaling wokół implantów wykonuje się kompozytowo-węglowymi końcówkami ultradźwiękowymi, tak aby nie doszło do uszkodzenia struktury. W zabiegach higienizacji implantów stosuje się też system Vector, który łączy cechy skalera, kirety i urządzenia do mikroabrazji. – Maszyna jednocześnie usuwa złogi z kieszeni dziąsłowych i powierzchni wszczepu, a następnie precyzyjnie poleruje powierzchnie, co utrudnia powtórne narastanie kamienia.

Sposoby na periimplantitis

Gdy stan zapalny jest we wczesnej fazie wystarczy wykonać prace porządkowe wokół implantu, czyli za pomocą skalingu usunąć to, co nie było czyszczone regularnie. Gdy jednak doszło do wysięku ropnego wraz z pogłębieniem kieszonek do ok. 4 mm, stosuje się także profesjonalne irygacje. – Kieszenie dziąsłowe są płukane roztworem chlorheksydyny. Do kieszonek dziąsłowych wkładane są również specjalne chipy z chlorheksydyną – tłumaczy wrocławska stomatolog. Płatki stopniowo uwalniają substancję bakteriobójczą i przez 2 tygodnie zwalczają chorobotwórcze bakterie, co sprzyja gojeniu zapalenia.
A co jeśli pacjent zgłasza się z zaawansowanym zapaleniem około implantologicznym? – Gdy mamy już pierwsze ubytki kostne, dodatkowo wykonujemy celowaną antybiotykoterapię, której podstawa to testy mikrobiologiczne PET. Pozwalają one precyzyjnie dobrać antybiotyk do rodzaju flory bakteryjnej, odpowiedzialnej za stan zapalny – zaznacza dr Gnach-Olejniczak. Najbardziej zaawansowane periimplantitis wymagają sterowanej regeneracji kostnej.

medserwis.pl
dr Iwona Gnach-Olejniczak
Iwona Gnach-Olejniczak, lekarz stomatolog z 25-letnim doświadczeniem, od kilkunastu lat praktykująca implantologię i ortodoncję. Jako jedna z pierwszych lekarzy w Polsce zdobyła AKREDYTACJĘ IMPLANTOLOGICZNĄ OGÓLNOPOLSKIEGO STOWARZYSZENIA IMPLANTOLOGII STOMATOLOGICZNEJ oraz MINISTERSTWA ZDROWIA, uznawane za najwyższe wyróżnienie wśród implantologów. Członkini Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Implantologii Stomatologicznej i Polskiego Towarzystwa Ortodontycznego oraz International Association of Orthodontics i European Association for Osseointegration. Założycielka wrocławskiej kliniki UNIDENT UNION Dental Spa Medycyna Estetyczna, w której stosuje zaawansowane techniki medyczne. Zwolenniczka interdyscyplinarnego leczenia, oferująca autorskie formy terapii, łączące stomatologię zachowawczą z implantologią, ortodoncją, stomatologią estetyczną i medycyną estetyczną. Opatentowała w Polsce metodę Dental Face Liftingu®. Stomatolog gwiazd. Zdobywczyni tytułu najlepszej kliniki stomatologicznej w Polsce w konkursie TOP Design 2010. Ekspert aktywnie współpracujący z mediami.

 

Aktualności

Jak skutecznie usuwać blizny sposobami domowym więcej

Bądź piękna z BONA DEA - sprawdź jakie okazje przygotowaliśmy dla Ciebie w tym miesiącu! więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Pantomogram – co warto wiedzieć o badaniu? więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Powiększanie piersi – najważniejsze informacje więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej


Nowości ze świata medycyny

medycynaestetyczna bona dea

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Szpitale w Polsce

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl