Implanty - Implanty zębowe - na czym polega zabieg

MEDserwis.pl > Implanty >Implanty zębowe - na czym polega zabieg

Implanty zębowe - na czym polega zabieg

Na czym polega zabieg wszczepienia implantów i czy jest bolesny?

Zabieg poprzedzony jest przygotowaniem całościowego planu wynikającego z oczekiwań pacjenta, wyników badań i pomiarów kostnych (na podstawie zdjęć rentgenowskich).
Polega on na wykonaniu w ściśle określonych miejscach kości niewielkich otworów tak, aby następnie wkręcić implanty i pokryć je dziąsłem na czas gojenia. W zależności od ilości założonych wszczepów zabieg trwa od pół godziny do dwóch godzin. Jest całkowicie bezbolesny dzięki zastosowaniu standardowego znieczulenia miejscowego. W okresie gojenia implantów, który trwa od 3 do 6 miesięcy pacjent może bez obawy używać tymczasowo protez tradycyjnych.
Po upływie tego czasu stomatolog na następnej wizycie odkrywa wierzch wszczepu, by na kilkanaście dni zamocować na nim tzw. śrubę gojącą przedłużającą implant aż po brzeg dziąsła. Na tym etapie następuje całkowite wygojenie śluzówki i wyprofilowanie brzegu dziąsłowego w naturalnym kształcie. Od tej pory kolejne wizyty przynoszą upragniony efekt. Po pobraniu wycisków przez lekarza, technik w laboratorium protetycznym przygotowuje ostateczną pracę (koronę, most lub protezę zatrzaskową), którą lekarz przymocowuje do zrośniętych z kością implantów.

Czy każdy może poddać się zabiegowi implantacji?

Zanim lekarz zdecyduje się na wykonanie zabiegu, musi przeprowadzić szczegółowe badania jamy ustnej, zwracając szczególną uwagę na stan zębów, dziąseł oraz ilość tkanki kostnej w miejscach planowanych wszczepów. Oczywiście na decyzję o podjęciu leczenia ma ogromny wpływ ogólny stan zdrowia pacjenta. Na szczęście tylko ciężkie choroby ogólnoustrojowe, psychiczne oraz przewlekłe przyjmowanie niektórych leków (np. sterydów) stanowią przeciwwskazanie. Z protetycznego punktu widzenia zarówno brak pojedynczego zęba, braki mnogie czy w szczególności bezzębie to potencjalne wskazania do leczenia wszczepami. W przypadku dwóch ostatnich w grę wchodzi wszczepienie więcej niż jednego implantu, nie znaczy to wcale, że liczba wszczepów musi być równa ilości utraconych zębów. Dla przykładu zaopatrzenie bezzębnej żuchwy wymaga tylko 4-6 implantów, bezzębnej szczęki 6-8 sztuk. Te ilości wystarczają, żeby wykonać ceramiczny most na stałe osadzony na zakotwiczonych w kości filarach, a odtwarzający pełen komplet zębów (koron).

Czy sztuczne zęby osadzone na implantach mogą być tak estetyczne jak naturalne?

Kilkuwizytowy system leczenia, skrupulatne badania wstępne oraz misterna technika chirurgiczna i protetyczna powodują, że owoc pracy do złudzenia przypomina naturalne zęby. Dziąsło i lśniąca ceramiczna powierzchnia korony całkowicie zakrywają metalowe części implantu. Odcień, przezroczystość i błyszcząca glazura korony protetycznej są indywidualnie dopasowywane do każdego pacjenta i jego pozostałych, sąsiednich zębów.

Czy zawsze leczenie implantologiczne kończy się sukcesem?

Istnieje niewielki odsetek przypadków, kiedy implant nie integruje się z kością bez ewidentnych przyczyn. Ryzyko w dużej mierze uzależnione jest od okolicy, w której dokonuje się implantacji. Najczęstszą przyczyną niepowodzenia jest ropienie rany wywołane bakteriami z jamy ustnej, którymi zakaziła się rana w trakcie zabiegu. Praktycznie rzecz biorąc, średnio ponad 95 % zabiegów kończy się sukcesem, ale dotyczy to pacjentów bez obciążeń to znaczy młodych, niepalących o idealnej higienie. Zabiegi wszczepienia implantów natychmiast po usunięciu zębów obarczone są większym ryzykiem niepowodzenia. Na szczęście niepowodzenie nie przekreśla jeszcze ostatecznego wyniku leczenia. W takiej sytuacji po odczekaniu pewnego czasu ponownie wykonuje się zabieg zwykle, osiągając zamierzony cel.

Czy istnieje wyjście gdy lekarz stwierdzi, że jest zbyt mało kości, aby założyć wszczep?

Brak nawet jednego zęba skutkuje stopniowym zanikiem kości w okolicy luki - wyrostek zębodołowy (kość) staje się zagłębiony i cienki, co odwzorowuje zapadnięte dziąsło. Ponadto ilość miejsca na wszczepy determinuje odległość do sąsiednich struktur anatomicznych, szczególne znaczenie pełni tu zatoka szczękowa, której zachyłki czasami schodzą bardzo nisko. Chcąc uniknąć konsekwencji zaników kostnych jedynym, na dzień dzisiejszy, sposobem jest jak najszybsze wprowadzenie implantu tuż po wygojeniu kości po utraconym zębie. Niestety żadna tradycyjna metoda protezowania (most, proteza ruchoma) nie jest w stanie zahamować zaniku cennej tkanki kostnej. Często pacjenci decydują się na wszczepy, gdy miejsca na nie po prostu brakuje. Na szczęście obecnie coraz częściej stosuje się chirurgiczną metodę tzw. sterowanej regeneracji kości (GBR), która daje możliwość miejscowej odbudowy ubytków dzięki zastosowaniu naturalnych przeszczepów kostnych z innych rejonów ciała lub co jest praktyczniejsze specjalnych substancji pobudzających wzrost kości w ściśle określonej lokalizacji.

Więcej informacji na prezentacji internetowej Blue Dental

Implanty



 

Aktualności

Jak skutecznie usuwać blizny sposobami domowym więcej

Bądź piękna z BONA DEA - sprawdź jakie okazje przygotowaliśmy dla Ciebie w tym miesiącu! więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Pantomogram – co warto wiedzieć o badaniu? więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Powiększanie piersi – najważniejsze informacje więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej


Nowości ze świata medycyny

medycynaestetyczna bona dea

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Szpitale w Polsce

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl